Jó híreket kaptak a magyar családok – így veszi kezdetét Európa legnagyobb adócsökkentési programja

A most megjelent törvények célkitűzése, hogy a gyermeket vállalók semmiképpen se kerüljenek hátrányba.

Benyújtotta a kormány a tavaszi adócsomagot, ősszel pedig újabb fontos változások jönnek.
Hamarosan az Országgyűlés napirendjére kerülnek a tavaszi ülésszak legfontosabb adóváltozásai, a kormány kedd késő este nyújtotta be az adócsomagot. A változásokról Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára egy szerdai háttérbeszélgetésen kiemelte,
a tavaszi adócsomag célja a családok és a vállalkozások támogatása, valamint az adórendszer versenyképességének növelése.
Emlékeztetett, a legalább kétgyermekesek személyi jövedelemadó-mentességét négy külön törvény szabályozza, így nem része a most benyújtott adócsomagnak. A csed, a gyed és az örökbefogadási díj júliustól adómentes lesz. Októbertől lép életbe a háromgyermekesek, jövő januártól pedig a kétgyermekesek adómentessége. Szintén januártól a 30 év alatti édesanyák adómentességét is kiterjeszti a kormány, megszűnik a jelenlegi jövedelemkorlát.
Ezt is ajánljuk a témában
A most megjelent törvények célkitűzése, hogy a gyermeket vállalók semmiképpen se kerüljenek hátrányba.
Az adócsomag egyik legfontosabb pontja a négygyermekes, nyugdíjas édesanyákat érinti. A legalább négy gyermeket nevelők már most is szja-mentességet élveznek. A szabályozásban ugyanakkor egy kiskaput szüntet meg a módosító javaslat:
a jövőben a legalább négy gyermekes, nyugdíjas nők munkabére után a kifizetőnek szociális hozzájárulási adót kell megfizetnie. A szocho-kötelezettség abban az esetben lép életbe, ha az érintett munkavállaló havi munkabére meghaladja a bruttó átlagkereset négyszeresét, ami jelenleg mintegy 2,5 millió forint. Gerlaki Bence ezzel kapcsolatban megjegyezte,
több olyan esetet is feltárt a NAV, amikor a nyugdíj mellett munkát vállaló, szja-mentességet élvező munkavállaló irreálisan magas munkabért kapott. Ez a gyakorlat valójában leplezett osztalékfizetés.
A kiskaput pedig azért lehetett kihasználni, mert a legalább négy gyermekesek fizetéséből nincs levonás, vagyis az szja-mentességen mellett a nyugdíjasok munkabérét nem terheli a tb-járulék elvonás és a munkáltatónak sem kell a bruttó összeg után a 13 százalékos szochot megfizetnie.
Az államtitkár jelezte, jelenleg nagyon kevés olyan nyugdíjas munkavállaló van, aki szja-mentességet élvez, de a legalább kétgyermekesek adómentességének többlépcsős kiterjesztésével jelentősen nő azoknak a köre, akiknél felmerülhet a visszaélés lehetősége, ezért rendszerszintű megoldásra volt szükség.
Idén és 2026-ban is maradnak a magas árbevétel után megállapított különadók, ám fontos változás, hogy törvényi szintre emelkednek a jelenleg kormányrendeletben meghatározott szabályok. Az államtitkár elmondta, az extraprofit után fizetendő adóból már jóval kisebb bevétellel számol az állam, nagyjából 530 milliárd forintra, ami valamivel több, mint a fele a 2023-as összegnek. Az 530 milliárd forintos adóbevételhez legnagyobb mértékben
A bankoknak és a biztosítóknak továbbra is megmarad a különadót csökkentő felezési kedvezményük. Az adó mértékét lefelezhetik az ágazati szereplők, ha állampapírt vásárolnak, kiemelten a hosszú lejáratú papírok vásárlását támogatja a kormány. A bankok 2026-ban mintegy 1800-2000 milliárd értékű állampapír-vásárlás esetén tudják leírni az extraprofit után fizetendő adó 50 százalékát. A biztosítóknál ez a kedvezmény 30-ról 60 százalékra emelkedik, az életbiztosításnál állampapír-vásárlással a teljes különadó leírható, a nem életbiztosítások esetén pedig az adó 40 százaléka.
A bankoknak és a biztosítóknak a különadó mértéke 20 milliárd forint árbevételig 8 százalék, felette 20 százalék
Az energiaszektorban ugyanakkor fontos változás, hogy a 2023-ban még hét adónem helyett már csak az úgynevezett Ural-Brent spread adó marad. Gerlaki szerint ez a legjobb extraprofitadó, hiszen ha szűkül a spread, vagyis az Ural, azaz az orosz exportolaj és a Brent, vagyis az északi-tengeri kőolaj közti árkülönbség, akkor egyre kevesebb a tényleges extraprofitja az érintett szereplőnek. Az adó mértékét tehát a piaci folyamatok és a dollár árfolyama befolyásolja elsősorban, 50 milliárd forint éves bevétellel számol a költségvetés.
Jelentősen csökken, gyakorlatilag megszűnik az energiaszektorban működő vállalatok – áram- gáz- és távhőszolgáltatók – különadója.
A Robin Hood adó mértéke 40-ről 31 százalékra csökken, vagyis a 2022 előtti mértékre. A víziközmű-szolgáltatók és szennyvíztisztítók adóalanyisága megszűnik, ezzel támogatja a kormány a beruházásokat.
Gerlaki Bence felidézte, jelentős segítség a vállalkozásoknak, hogy
januártól az áfamentesség értékhatárát a korábbi 12 millió forintról 18 millió forintra emelte a kormány, az őszi adócsomagban pedig a tervek szerint tovább nő az alanyi adómentesség értékhatára.
A most benyújtott adócsomag a vállalkozásoknak több fontos változást is hoz:
Az államtitkár hozzátette: az adócsomag a felsoroltakon kívül technikai pontosításokat, adminisztrációt csökkentő módosításokat, valamint az a szürke- és feketegazdaság további visszaszorítására tett intézkedéseket is tartalmaz. Változik a szabálytalanul foglalkoztató vállalkozásokról közzétett lista szabályozása és az egyszerűsített foglalkoztatás során mulasztó vállalkozások könnyebben mentesülhetnek a bírság alól.
Ősszel pedig újabb fontos adóváltozások várhatók,
ám ennek részleteiről egyelőre csak az áfamentesség értékhatár-növelésének lehetőségét említette Gerlaki Bence.
Ezt is ajánljuk a témában
A 2026-os költségvetés a GDP jelentős növekedésével tervez.
Ezt is ajánljuk a témában
A társadalom széles rétegei járnak jól a 2026-os büdzsével.
Nyitókép: Kajdi Szabolcs/Getty Images